Sosyal Medya da
Bizi Takip Edin
S.S.S.
Fikirlerinizi ve Projelerinizi Sizinle Birlikte Hayata Geçirmek Ve Yeşertmek İçin Bekliyoruz!
LabX’in iş fikirlerini şirketleştirme süreci (Incubation) dışında başka hizmetleri var mı?

LabX girişimcilik sektöründe komple bir hizmet sunabilmek için hizmetlerini farklı alanlara yaymıştır. LabX 4 farklı alanda girişimcilik hizmetleri vermektedir; iş fikirlerini şirketleştirme ve yatırımcılar için kurduğu LabX Melek Yatırımcı Ağı’nın yönetimi dışında hem eğitim hizmetleri vermekte hem de sermayesi olan ama işini veya fikrini geliştirmek isteyen girişimcilere İnovasyon Danışmanlık hizmetleri vermektedir. Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgiyi web sitemizdeki ‘Hizmetlerimiz’ bölümünden alabilir veya LabX Takımı ile letişime geçebilirsiniz.

LabX şirketlere ne oranda ortak oluyor?

LabX yapısı ve misyonu gereği yenilikçi iş fikri sahibi girişimcileri ve sektöründe öncü, kendini kanıtlamış ve ciddi profesyonel iş hayatı deneyimi olan melek yatırımcıları buluşturuyor. Kurulan şirketlerde ve hayata geçirilen projelerde girişimci her zaman için en yüksek hisse değerine sahip olur ve genel müdür olarak tüm operasyonların başında yer alır. Sonrasında Melek Yatırımcı ikinci büyük hissedar olarak ortaklıkta yer alırken, LabX de küçük bir hisseyle hem şirkete devamlı olarak danışmanlık hizmeti sunuyor hem de girişimci ile melek yatırımcı arasındaki iletişim köprüsü görevini üstleniyor. Böylece girişimcinin motivasyonu ve yenilikçi iş fikri, melek yatırımcının finansman gücü ve engin iş tecrübesi ve LabX’in danışmanlık hizmetleri ile desteği ile benzersiz bir sinerji yaratılarak yarının şirketleri hayata geçiriliyor.

LabX’e hizmetleri karşılığında bir ücret ödenmesi gerekir mi?

Fikriniz LabX tarafından kabul edilip şirketleştirme sürecine (Incubation) dahil olursanız hiçbir ücret ödemeniz gerekmez; verilen danışmanlık desteğine ve sunulan hizmetlere oranla LabX işlerin stratejik ortağı olur. Bütün dünyada süregelen bu modelin ve uygulamanın, hem girişimcilik şirketi hem de fikir sahibi için ciddi bir süreklilik ve motivasyon avantajı bulunmaktadır.

Fakat bu sürece dahil olabilen girişimcilerimiz %1'den azdır. Bu sürece dahil olmadan danışmanlık alıp iş modelinizi oturmak, fikrinizi olgunlaştırmak isterseniz bizleri arayıp mentorluk hizmeti almak için randevu alabilirsiniz. Mentorluk hizmetleri bizzat kurucumuz Fuat Sami tarafından verilmektedir, ve bu şekilde onlarca girişimci düzenli hizmet almaktadır.

Sunulan iş fikirleri başka kurumlarla paylaşılacak mı?

Tüm iş fikirleriniz LabX gizlilik anlaşması uyarınca korumamız altındadır ve ikincil kurumlarla paylaşılmaz. Yapısı ve misyonu itibarı ile LabX, iş fikriniz ile ilgili hiçbir konuyu tek başına yürütmez. O yüzden iş fikrinizde potansiyel görülürse, o iş sadece sizinle beraber hayata geçirilir.

İş fikri elenirse bir daha müracaat edebilir miyim?

Aynı kişi istediği kadar fikirle müracaat edebilir (hatta elenen bir fikir geliştirilerek, tekrar müracaat edilebilir) çünkü misyonumuz, ülkemizdeki girişimcilik ruhunu canlandırmak için herkesin bu süreçlerde tecrübe kazanmasını sağlamaktır.

İş fikrim kabul edildi. Şimdi ne yapmam gerekiyor?

İş fikri kabul edilen girişimciler, bir tanışma toplantısı ve iş fikri sunumu için LabX Takımı ile görüşme fırsatı elde ediyorlar. Bu görüşmede iş fikrinin teknik detaylarından, işin potansiyeline ve girişimcinin motivasyonuna kadar adayın LabX Takımı ve Danışma Kurulu tarafından değerlendirilecek ve ölçülecek.

Başvurumu yaptım. Ne zaman bana geri döneceksiniz?

Girişimcilere başvurularını tamamladıktan sonra ortalama 4 hafta içinde başvuru değerlendirme sonuçları bildiriliyor. 

İş fikri dışında yürüyen işleri olanlar yeni bir atılım yapmak veya farklı sektörlere kaymak için LabX’e müracaat edebilir mi?

Evet! LabX’in kapısı tüm girişimcilere açıktır. Özellikle bizden mentorluk hizmetleri alarak hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bizden hizmet alıp girişimcilik dünyasına adım atmış onlarca girişimcimiz var. 

LabX’e nasıl başvurabilirim?

Girişimciler İçin: LabX’e iş fikri ile başvurmak isteyen tüm girişimciler ana sayfada yer alan “Girişimcilere Özel” bölümünden başvuru formuna ulaşabilir ve bu başvuru formunu doldurarak iş fikrini LabX Takımı’na iletebilir. 

 

Yatırımcılar İçin: LabX Melek Yatırımcı Ağı’na katılmak ve yatırım fırsatları hakkında bilgi almak için başvuracak tüm melek yatırımcılar, ana sayfada yer alan “Yatırımcılara Özel” bölümünden başvuru formuna ulaşabilir ve buradan kişisel bilgilerini LabX Takımı’na iletebilirler.

LabX’e kimler iş fikirleri ile başvurabilir?

LabX herhangi bir sektör odağı olmaksızın, potansiyeli yüksek tüm iş fikri başvurularına ve girişimcilere açıktır. Başvurular, fikri olan ama nasıl hayata geçireceğini bilmeyen üniversite öğrencilerinden, uzun süre özel sektörde çalışmış başarılı ama finansal kaynakları yeterli olmayan çalışanlara kadar herkese açıktır.